top of page

Jak dbać o łańcuch rowerowy?


Łańcuch rowerowy to jeden z najważniejszych elementów w każdym rowerze. To on odpowiada za przekazywanie siły z pedałów na koło napędowe a więc za to jak łatwo i bezawaryjnie będzie się poruszać na rowerze. Dlatego tak ważne jest aby dbać o łańcuch rowerowy i regularnie go konserwować. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka prostych sposobów na to jak utrzymać łańcuch w dobrej kondycji.

1. Codziennie sprawdzaj stan łańcucha.


Wielu rowerzystów zaniedbuje ten podstawowy punkt. Warto jednak wiedzieć że już jedna przejażdżka na rowerze w piasku lub kurzu może wpłynąć na stan łańcucha. Dlatego warto codziennie zwracać uwagę na jego stan i ewentualnie przetrzeć go do sucha.

2. Regularnie smaruj łańcuch.


Samą czynność smarowania łańcucha warto wykonywać co najmniej raz w miesiącu ale oczywiście częściej jeśli dużo jeździsz lub masz do czynienia z trudnymi warunkami jazdy. Warto wybrać dobry olej lub smar i nałożyć go równomiernie na cały łańcuch. Należy pamiętać aby nie przesadzać z ilością i nie nakładać zbyt dużej ilości smaru. Może to prowadzić do przyciągania zanieczyszczeń i zwiększać niszczenie łańcucha.

3. Regularnie czyszcz łańcuch.


Przed nałożeniem nowej warstwy smaru warto wyczyścić łańcuch. Można to zrobić specjalnymi środkami czyszczącymi ale równie dobrze można posłużyć się zwykłą wodą i mydłem. Należy uważać aby nie używać zbyt dużo wody - wilgoć może bowiem wpłynąć na stan łańcucha a to z kolei wpłynie na jego trwałość.

4. Nie idź na łatwiznę.


Niektórzy rowerzyści zamiast dbać o łańcuch regularnie zaniedbują to w ogóle lub smarują na zapas. Zrób wszystko aby łańcuch służył Ci jak najdłużej. Dbając o łańcuch oszczędzisz nie tylko pieniądze ale również czas spędzony na wymianie tego istotnego elementu w rowerze.


Podsumowując dbanie o łańcuch rowerowy to bardzo ważna sprawa. Warto poświęcić kilka chwil aby sprawdzić jego stan w razie potrzeby wyczyścić go i nałożyć nową warstwę smaru. W ten sposób łańcuch będzie działał sprawnie i bezawaryjnie.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page